درباره سلفچگان

شهرسلفچگان یکی از شهرهای استان قم است که در مرکز بخش سلفچگان شهرستان قم واقع شده ‌است. ﺷﻬﺮ ﺳﻠﻔﭽﮕﺎن، ﺑﻪ ﻋﻨﻮان ﻣﺮﮐﺰ ﺑﺨﺶ ﺳﻠﻔﭽﮕﺎن استان قم، در ﻓﺎﺻﻠﻪ ۴۱ ﮐﯿﻠﻮﻣﺘﺮی غرب قم ﻗﺮار دارد. اﯾﻦ ﺷﻬﺮ در ﻣﺴﯿﺮ ﺟﺎده ﻗﻢ – اراک واﻗﻊ ﺷﺪه اﺳﺖ. ﻣﺴﺎﺣﺖ اﯾﻦ ﺷﻬﺮ ﺑﺮاﺑﺮ ۴/۵۵ ﮐﯿﻠﻮﻣﺘﺮ ﻣﺮﺑﻊ ﯾﺎ ۴۵۵ ﻫﮑﺘﺎر ﻣﯽ ﺑﺎﺷﺪ. شهر سلفچگان در سال ۱۳۸۷ در سفر رئیس‌جمهور وقت، آقای محمود احمدی‌نژاد به قم و با پیگیری‌های آقای ناظمی اردکانی استاندار وقت قم و نمایندگان مجلس به شهر تبدیل و به عنوان شهر سلفچگان شناخته شد. این شهر با داشتن بیش از ۶۶۰۰ نفر جمعیت، دارای اهمیت ارتباطی بسیار زیادی است. به طوریکه در گذشته مسیر جاده ابریشم بوده و اکنون نیز راه آهن سراسری شمال-جنوب و راه آهن تهران-شرق کشور از این شهر می‌گذرند. همچنین آزاد راه‌های تهران-ساوه-اصفهان و تهران-اراک همگی از درون این شهر عبور می‌کنند و محور مواصلاتی ۱۷ استان کشور است سلفچگان یک شهر بیابانی است.

سد سنچگان

دریاچه سد سنچگان از جاهای دیدنی سلفچگان به حساب می‌آید. این دریاچه مصنوعی در فاصله ۵۴‌ کیلومتری شهر قم و در نزدیکی روستای سنچگان از توابع دهستان راهجرد ونزدیک شهرسلفچگان قرار دارد. احداث این سد باعث شده تا مردم برای تفریح و خوش‌گذرانی آخر هفته‌ها به این دریاچه مصنوعی پناه بیاورند. قایق‌سواری، آب‌تنی و ماهیگیری جزو تفریحاتی است که می‌توانید در این دریاچه تجربه کنید. آب این سد برای مصارف کشاورزی و شرب مردم سلفچگان استفاده می‌شود.

مناطق ییلاقی

با وجود مناطق گرم کویری، بخش‌هایی از این شهر دارای مناطق ییلاقی بسیار زیباست. فصل پاییز هوا بسیار عالی است. گرما کاهش پیدا می‌کند و هنوز سوز سرمای زمستان به این شهر نرسیده است. پاییز را می‌توان از بهترین زمان‌های سفر به سلفچگان دانست. از اواخر پاییز هوا سرد می‌شود.

تاج خاتون

روستای تاج خاتون سلفچگان نیز یکی از باصفاترین روستاهای استان قم و بخش سلفچگان است. این روستا به‌حدی باصفا و زیباست که حتی قدم‌زدن و وقت‌گذرانی در بین کوچه‌‌پس‌کوچه‌های آن نیز می‌تواند بسیار لذت‌بخش و دوست‌داشتنی باشد.

پلنگ دره

پلنگ دره یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی طبیعی این منطقه به حساب می‌آید. پلنگ دره یک منطقه محافظت‌شده است. رودخانه قم نیز از میان همین دره عبور می‌کند. تا چند سال پیش، پلنگ دره را به‌عنوان زیستگاه مهم آهوی ایرانی می‌شناختند. البته شکار بی‌رویه، این نژاد آهو را از خانه خود بیرون رانده است. در حال حاضر انواع قوچ، شغال، گرگ، میش، لاک‌پشت، بزمجه و البته سوسمار در این منطقه زندگی می‌کنند. برخی کوه‌نوردان در این منطقه گزارش حضور پلنگ را نیز داده‌اند. البته خیلی بعید است که در چنین شرایطی هنوز پلنگ در این منطقه حضور داشته باشد. مسیر دسترسی به پلنگ دره کمی دشوار است و برای رسیدن به آن باید به دل مناطق کوهستانی بزنید. پس آمادگی جسمانی کافی و تجهیزات مناسب از واجبات سفر شما خواهد بود. در طول مسیر از پوشش گیاهی منطقه همانند بادام کوهی، پسته وحشی و نسترن وحشی نیز دیدن خواهید کرد.

مردم

بر اساس آمار، بیش از ۹۵درصد مردم این شهر باسواد هستند و این نشان‌دهنده فرهنگ مردم سلفچگان است. ساکنان این منطقه را بومیان و ساکنین قم و مهاجران تشکیل می‌دهند. تمام مردم این بخش مسلمان و پیرو آیین شیعه هستند.

دکمه بازگشت به بالا